Sinds 2014!

 

2023 – Bij de Italiaanse stad Venetië vallen tientallen doden en gewonden nadat een lijnbus op een viaduct door de vangrail schiet en op een daaronder gelegen spoorlijn valt en daarbij in brand vliegt.

2023 – De Nobelprijs voor Natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Fransman Pierre Agostini, de HongaarsOostenrijkse Ferenc Krausz en de Française Anne L’Huillier.
De onderzoekers krijgen de prijs voor het zichtbaar maken van elektronen binnen in atomen met behulp van extreem korte lichtflitsen.

2022 – Léonie Sazias (65) overleden.
Zij was een Nederlandse politica, beeldend kunstenares en televisiepresentatrice.

2021 – Het International Consortium of Investigative Journalists publiceert de Pandora Papers, gelekte documenten waaruit blijkt dat onder meer wereldleiders en politici gebruikmaken van financiële constructies via belastingparadijzen, met mogelijk belastingontduiking als gevolg.

2019 – Bij gewelddadige confrontaties tijdens anti-regeringsdemonstraties in Irak vallen zeker 33 doden, voor het merendeel demonstranten.
In het zuiden van Irak geldt een avondklok en in veel delen van het land wordt de internettoegang geblokkeerd.

2019 – In Ecuador wordt de noodtoestand afgekondigd door president Moreno, nadat in het hele land protesten uitbreken als gevolg van de maatregel om de subsidie op brandstof af te schaffen.
De maatregel was bedoeld om te voldoen aan de eisen die het IMF had opgelegd om in aanmerking te komen voor de lening die eerder in maart was overeengekomen.

2017 – Minister van Defensie Hennis en generaal Middendorp treden af.
Aanleiding is het ongeval door een ondeugdelijke granaat waardoor twee militairen de dood vonden en een derde gewond raakte.

2010 – Duitsland doet zijn laatste herstelbetalingen aan zijn tegenstanders tijdens de Eerste Wereldoorlog.

2009 – De Nederlandse Josje Huisman wordt verkozen als de nieuwe blonde zangeres van K3, nadat Kathleen Aerts eerder dat jaar de groep had verlaten.

2005 – In Nederland en België is een gedeeltelijke zonsverduistering te zien.

2004 – Frits van Turenhout (91) overleden.
Hij was een Nederlands programmamaker en zanger. Hij bekleedde vele functies, maar is vooral bekend geworden als presentator van de voetbal- en toto-uitslagen. Hij is beroemd om zijn manier van uitspreken van de uitslag 0-0 en hij dankt daaraan de bijnaam Mister null-null.

1995 – Na een maandenlang proces wordt sport- en filmster O.J. Simpson door de jury onschuldig bevonden.

1993 – Bij een poging om twee hooggeplaatste Somalische spionnen te ontvoeren in de Somalische stad Mogadishu stuit het Amerikaanse leger op zwaar verzet. Er worden twee Amerikaanse Black Hawkhelikopters neergeschoten. Bij deze en verdere acties komen 19 Amerikanen en ongeveer 1000 Somali’s om het leven.

1993 – Johannes Hermanus (Johan) Scheps (93) overleden.
Hij was een Nederlands politicus en verzetsstrijder tijdens de Tweede Wereldoorlog.

1992 – Voor 20 miljoen Amerikaanse kijkers verscheurt zangeres Sinéad O’Connor een foto van de paus in het programma Saturday Night Live.

1990 – Dag van de Duitse eenheid: de Duitse Democratische Republiek (DDR, Oost-Duitsland) wordt opgeheven en wordt weer samengevoegd met de Bondsrepubliek Duitsland (West-Duitsland). Beide landen waren sinds 1949 van elkaar gescheiden.

1990 – Rwanda vraagt hulp aan België om het hoofd te bieden aan de invasie van Tutsi-rebellen.

1981 – De hongerstaking van IRA-gevangenen in de Maze-gevangenis in Belfast eindigt na zeven maanden en 10 doden.

1944 – Britse bommenwerpers bombarderen de dijk bij Westkapelle, om Walcheren onder water te zetten, zodat de Duitse bezetters makkelijker te verdrijven waren.

1935 – Het Italiaanse leger van dictator Mussolini valt het keizerrijk van Haile Selassie, Abessinië, binnen.

1932 – Irak wordt onafhankelijk.

1863 – President van de Verenigde Staten Abraham Lincoln maakt Thanksgiving Day een nationale feestdag.

1789 – George Washington roept 26 november 1789 de eerste Thanksgiving Day in het bestaan van de Verenigde Staten uit.

1574 – Ontzet van Leiden.
Het Beleg van Leiden was de belegering van Leiden door het Spaanse leger tijdens de eerste fase van de Tachtigjarige Oorlog, de Nederlandse Opstand. De belegering vond plaats van 1573 tot 1574. Het beleg eindigde met de bevrijding van de stad.Aanvankelijk bleef het stadsbestuur trouw aan de landsheer, koning Filips II van Spanje. Deze benoemde in 1567 de hertog van Alva tot landvoogd over de Nederlanden. Alva nam diverse maatregelen tegen de godsdienstvrijheid en stelde onder andere de Raad van Beroerten in. Hierna koos de stad in juni 1572 de kant van prins Willem van Oranje.
Het Leids Ontzet of Leidens Ontzet wordt jaarlijks in Leiden gevierd ter herdenking van de belegering van deze stad tijdens de Tachtigjarige Oorlog en het ontzet op 3 oktober 1574.

1226 – Franciscus van Assisi (44) overleden, Italiaans heilige, stichter van de orde der minderbroeders.

382 – Keizer Theodosius I sluit een verbond met de Visigoten en geeft hen het gebied tussen de Donau en het Balkangebergte (huidige Bulgarije).

Bronnen: o.a. Wikipedia
Extra:
Statistieken van deze dag en meer over deze wereld
Bevolkingsteller van Nederland
Geschiedenis & Genealogie / Achtergronden, bronnen, naslagwerken en overzichten

facebook       

3 oktober 2014, laatst bijgewerkt op 3 oktober 2025