
Gijsbrecht IV van Amstel op een zuil van de Beurs van Berlage in Amsterdam.
Gijsbrecht IV, heer van Amstel
Geboren circa 1230 – overleden circa 1303.
Hij was heer van Amstelland. In de geschiedenis van Nederland is Gijsbrecht IV het bekendst van het complot tegen graaf Floris V van Holland.
Hij was een zoon van Gijsbrecht III van Amstel (Zie Heren van Amstel nr. 5) en Bertha van Oestgeest. Gijsbrecht IV huwde mogelijk met ene Johanna, een dochter van Jan II van der Lede, met wie hij minstens een zoon, Jan I van Amstel, kreeg.
Gijsbrecht is het hoofdpersonage in Joost van den Vondels toneelstuk Gijsbrecht van Aemstel. Het verhaal speelt zich echter af tijdens het Beleg van Amsterdam in het jaar 1303, waar Gijsbrechts zoon Jan voornamelijk bij betrokken was. Men gaat ervan uit dat zowel Gijsbrecht als zijn zoon als voorbeeld dienden voor het hoofdpersonage.
–
Uit: Wikipedia Gijsbrecht IV van Amstel

2 oktober 2016