Wat gebeurde er op 14 februari?

Elke dag het nieuws van vroeger

       Sinds 2014!

 

Valentijnsdag

2024 – Een aardbeving met een kracht van 6,0 op de schaal van Richter treft Chili.
Het epicentrum van de beving ligt voor de kust van Atacama nabij de steden Vallenar en La Serena. Volgens de Amerikaanse geologische dienst USGS is de kans op slachtoffers en schade klein.

2024 – Een aardbeving met een kracht van 6,0 op de schaal van Richter treft het eiland Yap (Micronesië).
Er is geen gevaar voor een tsunami. Volgens de Amerikaanse geologische dienst USGS is de kans op slachtoffers en schade klein.

2024 – De Sakurajima vulkaan in Japan komt tot uitbarsting en stoot daarbij aswolken uit die tot 6 km hoog reiken.
Volgens de lokale meteorologische dienst is er geen sprake van pyroclastische stromen, wel zijn er waarnemingen van uitworp van vulkanisch gesteente tot een afstand van 1,3 km vanaf de vulkaan en kunnen er in delen van de prefecturen KumamotoMiyazaki en Kagoshima asregens optreden.

2024 – De havenstad Limassol, met name de toeristische bestemming Germasoyeia, in Cyprus wordt getroffen door ten minste twee tornado’s.
Er worden 5 huizen vernietigd, 50 beschadigd en er ontstaat schade aan de infrastructuur. De burgemeester noemt de aangerichte schade “enorm en ongekend”.

2023 – Boven Italië wordt een heldere meteoor (bolide) waargenomen.
De massa van het object wordt geschat op 2,5 kg en een eventuele meteoriet zou ongeveer 200 gram kunnen wegen.
Het is de tweede bolide in enkele dagen tijd die boven Europa wordt waargenomen.

2022 – Bij het station Ebenhausen-Schäftlarn nabij Schäftlarn (D), botsen twee zogenoemde S-treinen tegen elkaar.
14 personen raken gewond en er is 1 dode te betreuren.

2018 – Oud-premier Ruud Lubbers (78) overleden.
Hij was een Nederlands christendemocratisch politicus, minister van staat, ondernemer en diplomaat. Van 1982 tot 1994 was hij minister-president van Nederland. De CDA’er is overleden in zijn woonplaats Rotterdam in het bijzijn van zijn vrouw en kinderen.

2018 – 17 leerlingen komen om bij een schietpartij op Stoneman Douglas High School in Florida, Verenigde Staten.

2018 – Met een razendsnelle tijd is Jorien ter Mors in de Gangneung Oval olympisch kampioene op de 1.000 meter geworden.
Haar 1.13,56 betekende een olympisch record. Bovendien was nog nooit een vrouw sneller op zeeniveau.

2015 – Wim Ruska (74) overleden
Hij was een Nederlandse judoka. Tijdens zijn judocarrière won Ruska twee olympische titels, twee wereldtitels (1967 in Salt Lake City en 1971 in Ludwigshafen), zeven Europese titels en werd hij vele malen Nederlands kampioen.

2005 – De vroegere premier Rafik Hariri van Libanon komt om bij een zelfmoordaanslag in Beiroet.

1991 – De vuurwerkfabriek in Culemborg ontploft.

1990 – De Voyager 1-sonde neemt een foto van het hele zonnestelsel.

1989 – Ayatollah Khomeini vaardigt zijn fatwa uit tegen de schrijver Salman Rushdie wegens diens boek ‘De Duivelsverzen‘.

1984 – Het zesjarige meisje Stormie Jones uit Texas is de eerste mens die een geslaagde gecombineerde hartlevertransplantatie ondergaat.

1979 – Het noorden van Nederland raakt ondergesneeuwd bij noodweer en storm.

1976 – Een aardbeving in Guatemala eist 23.000 levens.

1975 – Heintje Davids (87) overleden.
Zij was een Nederlandse variétéartieste die vanaf 1907 tot aan haar dood onder de naam Henriëtte Davids carrière maakte als zangeres en bijdehante grappenmaakster. Ze was het bekendst onder de naam Heintje Davids.

1961 – Piet Ooms (76) overleden.
Hij  was een zwemmer en waterpoloër.
Hij vertegenwoordigde Nederland eenmaal bij de Olympische Spelen: Londen 1908…
Zijn meest indrukwekkende prestatie leverde hij in 1911, toen hij bij Le Havre (Frankrijk) een wedstrijd over 26 kilometer won met maar liefst zes uur voorsprong op de nummer twee.
Ooms was in de beginjaren van de sport in Nederland zeer populair.

1945 – Het Duitse concentratiekamp Groß-Rosen wordt door de Russen bevrijd.

1945 – Bombardement van Dresden.

1942 – In Rotterdam wordt de Maastunnel geopend.
De overwelving is 1426 meter lang, de tunnel zelf meet 1070,15 meter. Er is bijna vijf jaar aan gewerkt.
De Maastunnel is inmiddels de oudste afgezonken tunnel van Nederland. Hij verbindt in Rotterdam de oevers van de Nieuwe Maas met elkaar. De tunnel omvat vier buizen: twee voor auto’s, een voor fietsers en een voor voetgangers.

1929 – Het Valentijnsdag Bloedbad.
In Chicago worden zeven mannen door een rivaliserende bende doodgeschoten. Het bloedbad vond plaats bij de SMC Cartage Company, een bedrijf dat als dekmantel gebruikt werd door de North Side Gang, een Amerikaans-Ierse bende onder leiding van George “Bugs” Moran, die het noordelijke deel van Chicago onder controle had. Het bedrijf was gesitueerd aan 2122 North Clark Street in Chicago. De andere betrokken bende had een Amerikaans-Italiaanse achtergrond en stond onder leiding van Al Capone.

1912 – Arizona wordt de achtenveertigste staat van de Verenigde Staten.

1876 – Alexander Graham Bell vraagt patent aan op de telefoon; twee uur later doet Elisha Gray hetzelfde.
Hoewel Bell en Gray vaak worden genoemd als uitvinder van de telefoon is het Antonio Meucci die de eer daarvan toekomt; pas in 2002 werd dit officieel erkend. Ook Meucci slaagde er niet in de uitvinding tijdig te patenteren.

1819 – Joshua Norton geboren.
Die zichzelf op 17 september 1859 verklaarde tot keizer van de Verenigde Staten van Amerika (overleden 1880).

1779James Cook (50) overleden.
Hij was een Britse zeevaarder, ontdekkingsreiziger en cartograaf, die bekend werd vanwege zijn drie ontdekkingstochten naar de Grote Oceaan.

1621 – Kroning van paus Gregorius XV in Rome.

1400 – Richard II (33) overleden (vermoord), koning van Engeland.
Hij was koning van Engeland van 1377 tot 1399. Hij was de jongste en enige overlevende zoon van Eduard (de Zwarte Prins) en Johanna van Kent en kleinzoon van Eduard III. Door de dood van zijn vader werd hij prins van Wales. Hij werd al op 10-jarige leeftijd koning en stond onder voogdij van zijn ooms.
Hendrik Bolingbroke (de in 1398 verbannen zoon van Jan van Gent en latere koning Hendrik IV) wist Richard op 30 september 1399 opzij te zetten en in de Tower van London op te sluiten. Richard werd overgebracht naar het kasteel Pontefract in York en daar in 1400 vermoord. Hij werd begraven in King’s Langley Church, Hertfordshire, maar zijn lichaam werd later overgebracht naar Westminster Abbey.

496 – Paus Gelasius I introduceert Valentijnsdag (Heilige Valentijn) ter vervanging van het heidense feest Lupercalia.

 

Bronnen: o.a. Wikipedia

 

johnooms-nl

© 14 februari 2015, laatst bij gewerkt op 14 februari 2025